Čas letných dovoleniek sa neúprosne blíži a s tým je spojený aj nákup rôznych suvenírov. Suveníry zvyčajne vyčaria úsmev na tvári alebo spomienky na letný pobyt, no môže sa stať, že pamiatka kupovaná s dobrým úmyslom spôsobí komplikácie s colníkmi na letisku.
Skôr, ako odídete na dovolenku, nie je na škodu si naštudovať, čo nepodlieha ochrane medzinárodného dohovoru CITES. Cieľom Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín je kontrolou medzinárodného obchodu s ohrozenými druhmi prispieť k ich ochrane, keďže práve dopyt po niektorých, najmä exotických druhoch rastlín a živočíchov a ich produktoch takmer zapríčinil ich vyhynutie.
V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi rastlín a živočíchov úplne zakázaný a viac ako 30 000 je pod dohľadom colníkov podľa medzinárodného dohovoru CITES (kľúče na určovanie exemplárov). Táto kontrola sa uskutočňuje prostredníctvom dovozných a vývozných povolení, ktoré sa predkladajú na colnom úrade v mieste vstupu do Európskej únie. Nedajte sa opantať pri kúpe náhrdelníkov z koralov, predmetov zo slonoviny, kabeliek z krokodílov alebo kaktusov do vašej zbierky, pretože radosť zo suveníru nemusí trvať dlho. Pozor si treba dať najmä na následovné suveníry:
- mušle
- kaviár
- koraly
- kožušiny z mačkovitých šeliem
- orchidey
- slonovina
- šperky a doplnky z pancierov morských korytnačiek
- tradičná čínska medicína
- výrobky z kože plazov
Dažďové palice
Obľúbený suvenír z oblasti Južnej Ameriky, vyrábajú sa z vydlabaných odumretých častí kaktusov a sú naplnené kamienkami alebo semenami, ktoré prepadávaním cez vnútorné prepážky vytvárajú zvuk pripomínajúci dážď. Bez povolenia si môžete doviezť 3 ks dažďových palíc.
Kaviár
Všetky druhy z jeseterotvarých rýb (Acipenseriformes spp.) sú chránené a obchod s výrobkami z nich sa reguluje. Kaviár môžu produkovať iba zariadenia s licenciou na jeho spracovanie a balenie. Takýto kaviár je v obale zapečatenom štítkom s uvedenou krajinou pôvodu, druhu ryby, z ktorého je vyrobený a jedinečným evidenčným kódom identifikujúcim zariadenie. Na dovoz väčšieho množstva kaviáru je potrebné predložiť vývozné a dovozné povolenie.
Koraly
Mnohé druhy koralov sú chránenými druhmi a na ich dovoz alebo dovoz výrobkov z nich je potrebné povolenie. Kúpa takýchto suvenírov, akými je napr. bižutéria a rôzne dekoračné predmety však prispieva k pokračujúcej devastácii jedinečných morských ekosystémov, ktorými sú koralové útesy.
Koža plazov
Koža plazov sa používa na výrobu topánok, kabeliek, peňaženiek, remienkov na hodinky a pod. Mnohokrát táto koža pochádza z druhov, s ktorými je obchod regulovaný. Preto je na dovoz takýchto suvenírov potrebné predložiť vývozné a dovozné povolenie.
Kožušiny z mačkovitých šeliem
Väčšina druhov mačkovitých šeliem, ako napríklad tiger, gepard, leopard, jaguár je ohrozená a obchodovanie s nimi, ako aj s výrobkami z nich, je zakázané.
„Shahtoosh“
„Shahtoosh“ je vlna tibetskej antilopy čiru (Pantholops hodgsonii), z ktorej sa vyrábajú luxusné šály. Na výrobu jedného šálu je potrebná vlna až z piatich antilop čiru, a práve nelegálny lov priviedol tento druh na pokraj vyhynutia. Medzinárodný obchod s výrobkami získanými z divožijúcich antilop čiru je zakázaný od roku 1979 a dovoz takýchto výrobkov nie je možný.
Slonovina
Medzinárodný obchod so slonovinou je zakázaný. Výnimku tvoria iba tradičné rezbárske a šperkárske výrobky Namíbie a Zimbabwe určené na nekomerčné účely. Takéto výrobky sú individuálne označené a certifikované. Pri akýchkoľvek pochybnostiach výrobok radšej nekupujte, môže totiž pochádzať z nelegálneho lovu. Aj pri dovoze certifikovaného výrobku je však potrebné predložiť povolenia na dovoz a vývoz! Pozor aj na výrobky z častí tiel slonov, ako napr. chvosty, nohy a koža.
Tradičná čínska medicína (TCM)
Jej obsahom môžu byť časti z tiel chránených živočíchov a rastlín (napr. z rohov nosorožcov, tigrích kostí či medvedích žlčníkov alebo výťažky z orchideí). Obchodovanie s takýmito výrobkami môže byť zakázané alebo ich dovoz vyžaduje povolenie. Vyvarujte sa kúpy produktov, u ktorých si nie ste istí ich zložením.
Výrobky z morských korytnačiek
Výrobky z pancierov morských korytnačiek, napr. karety pravej (Eretmochelys imbricata), ako slnečné okuliare, hrebene, náramky a náhrdelníky sú často ponúkaným suvenírom v exotických krajinách. Obchodovanie s takýmito výrobkami je zakázané a je viac než pravdepodobné, že ponúkaný výrobok pochádza z nelegálne ulovenej morskej korytnačky.
Živé zvieratá
Primáty, papagáje, korytnačky, hady… Papagáje ponúkané na trhoch napr. v krajinách Južnej Ameriky často pochádzajú z nelegálneho odchytu a zberu z voľnej prírody, ktorý spolu so stratou prirodzených biotopov v dôsledku ubúdania pralesov priviedol mnohé druhy na pokraj vyhynutia. Keďže takmer všetky druhy papagájov sú chránené dohovorom CITES (výnimkou je Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphycus hollandicus a Psittacula krameri), na dovoz živých jedincov, ako aj výrobkov z nich (napr. z peria) je potrebné povolenie na dovoz a vývoz. Neodporúčame nákup a dovoz živých zvierat ako dovolenkových suvenírov, ako ani ich zber z voľnej prírody (napr. obľúbené korytnačky rodu Testudo). Národná legislatíva príslušnej krajiny, ktorá je často pre bežného turistu neznáma, môže znamenať v prípade zistenia vývozu chráneného druhu bez príslušného povolenia tvrdé sankcie, v krajných prípadoch i väzenie.
Ak sa zaujímate o kúpu exotických suvenírov, overte si, či exempláre živočíchov alebo rastlín nie sú chránené Dohovorom CITES a či nepotrebujete na ich dovoz vývozné a dovozné povolenie. Kontrolný zoznam CITES
Napriek zákazu obchodovania s najviac ohrozenými druhmi nelegálny lov a obchod s nimi stále pretrváva. Ročne sú na hraniciach členských štátov EÚ zhabané stovky nelegálne dovážaných exemplárov. Mnohé druhy živočíchov a rastlín sú chránené dohovorom CITES, ako napríklad mačkovité šelmy, slony, nosorožce, papagáje, dravce, mnohé plazy a koraly, orchidey, kaktusy, mahagónovníky a iné.
Pri nákupe dovolenkových suvenírov buďte preto opatrní – môžu byť vyrobené z chránených druhov živočíchov alebo rastlín. Dovoz bez potrebných povolení môže mať za následok nielen zhabanie exemplára, ale aj finančnú sankciu. Nepríjemnosti spôsobené takýmto, hoci neúmyselným dovozom, určite nie sú želaným ukončením žiadnej dovolenky.
Dovoz bez povolenia?
Áno, je to možné, avšak len dovoz nasledovných exemplárov druhov z prílohy B nariadenia Rady 338/97,
ktoré sú dovážané pre vlastnú potrebu (dovoz druhov uvedených v prílohe A nie je možný bez povolenia!):
- kaviár z jeseterotvarých rýb (Acipenseriformes spp.) – max. 125 g na osobu
- dažďové palice z kaktusov (Cactaceae spp.) – max. 3 ks na osobu
- výrobky z krokodílov (Crocodylia spp.) (okrem mäsa a poľovníckych trofejí) – max. 4 ks na osobu
- telá mŕtvych morských koníkov (Hippocampus spp.) – max. 4 ks na osobu
- lastúry krídlatca veľkého (Strombus gigas) – max. 3 ks na osobu
- ulity druhov z čeľade Tridacnidae spp., napr. rozďava obrovská (Tridacna gigas) – max. 3 ks na osobu, ktoré spolu nesmú presiahnuť hmotnosť 3 kg
Vyvarujte sa nákupu suvenírov z ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ak si nie ste istí jeho legálnym pôvodom a neviete, či sa na jeho dovoz nevzťahujú obmedzenia alebo zákazy a či na dovoz nie je potrebné povolenie.
Zdroj: MŽP SR a FS SR
Vyššie pokuty za dopravné priestupky od januára 2016
Cestovné doklady si pred dovolenkou vybavte včas
Zadržanie vodičského preukazu po 1.1.2016 – dôvody
Od 1. mája drahšie nakupovanie cez internet